Jak wyglądają błogosławieństwa na ślub?

Ślub i wesele to ważne uroczystości nie tylko dla Pary Młodej, ale także dla jej rodziców. Dlatego wszyscy chcą, aby ten dzień był niezapomniany. Nie tylko Młodzi muszą się do tego dnia bardzo dobrze przygotować. Tak samo muszą to zrobić rodzice. Mowa tutaj o błogosławieństwu. Jest to bardzo ważna część. Niby nie jest obowiązkowa, ale jednak każdy uważa, iż jest to po prostu tradycja. Błogosławieństwo zazwyczaj odbywa się w domu Panny Młodej. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić Jak wyglądają błogosławieństwa na ślub?

Błogosławieństwa na ślub

Błogosławieństwo Pary Młodej jest bardzo emocjonującym zdarzeniem. Jak to w ogóle się odbywa? Jeśli wszyscy pragną, aby błogosławieństwo rodziców przebiegło w prawdziwej chrześcijańskiej atmosferze, to zdecydowanie powinno się odpowiednio do niego przygotować. Tak jak było wspomniane, tradycją jest to, iż błogosławieństwo odbywa się w rodzinnym domu Panny Młodej. Musimy także zadbać o kilka niezbędnych akcesoriów. Otóż na stole musi być wyprasowany, biały obrus. Na to powinniśmy postawić wodę święconą, kropidło oraz pasyjkę, czyli niewielki krzyżyk z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa.

Błogosławieństwo ślubne to chwila bardzo ważna zarówno dla Młodych jak i rodziców. Jest bardzo wzruszająca. To jest stres dlatego warto wspomnieć, iż słowa takiego błogosławieństwa nie powinny być długie. Jednak nie ma narzuconej formy jak to powinno wyglądać. Można wykorzystać w tym celu znane cytaty na błogosławieństwo pary młodej lub także powiedzieć coś swoimi słowami. Wtedy wyjdzie bardziej naturalnie. Jeśli jednak Rodzice nie mają pomysłu to zdecydowanie warto zasięgnąć pomocy w Internecie i poszukać gotowych tekstów. To zdecydowanie ułatwi pracę. Teraz zadajmy sobie pytanie czy tylko rodzice mogą udzielić Młodym takiego Błogosławieństwa? Otóż nie. Nie jest to zarezerwowane tylko dla nich. Mogą to uczynić dziadkowie, rodzice chrzestni i kto jeszcze ma na to ochotę. Ponadto o błogosławieństwo można także poprosić swoje rodzeństwo.

Jak to wygląda po kolei? Otóż trzeba zacząć od tego, iż kiedy w pomieszczeniu gdzie są już Młodzi, zbiorą się wszystkie ważne dla młodej pary osoby, ta poprosi zebranych, a szczególnie swoich rodziców o udzielenie błogosławieństwa. Przeważnie dzieje się tak, iż Młodzi klękają i czekają na błogosławieństwa. Młodzi mówią przeważnie jedno zdanie:. „Drodzy rodzice, prosimy Was o błogosławieństwo”. Zawsze rozpoczyna mama panny młodej. W tej chwili wypowiada słowa błogosławieństwa oraz kropi dzieci wodą święconą. Po tej czynności, na czole każdego z narzeczonych czyni znak krzyża oraz podaje pasyjkę do ucałowania. To samo robią po kolei : mama pana młodego, tata pana młodego oraz tata panny młodej. Znak krzyża, który rodzice czynią na czole młodych nie jest obowiązkowe. Ale jeśli tradycja mówi coś innego, to warto postępować zgodnie z nią. Następnie po rodzicach podchodzą chrzestni, a później dziadkowie.

Jak widać błogosławieństwo nie jest skomplikowane. Ale warto je uczynić.