Jak powinien wyglądać harmonogram dnia ślubu?

Dzień ślubu to dzień, w którym narzeczeni mało jedzą i piją, aby kolejnego poranka i tak niewiele pamiętać. Powodem jest ilość wydarzeń, jakich doświadczają tego pamiętnego dnia. Nowożeńcy muszą porozmawiać z każdym z gości, pozować do zdjęć, zatańczyć i zadbać o atmosferę tego dnia. Jednak wciąż to tylko jeden dzień i aby uniknąć bólu głowy warto sporządzić harmonogram godzinowy. Przygotowanie takiego planu można skonsultować z kimś, kto jest po ślubie lub z osobą, która zajmuje się organizacją tego typu imprez. Harmonogram dnia ślubu jest istotny, aby zachować spokój w ten ważny dzień.

Jak powinien wyglądać dzień ślubu?

Dla kobiety dzień ślubu zwykle rozpoczyna się od wizyty u makeupistki i fryzjera. Warto jednak zaliczyć także pożywne śniadanie, gdyż energia będzie potrzebna na cały dzień. Wykonanie make up’u i fryzury zajmuje przeważnie około 2,5 godziny. Trzeba pamiętać o odbiorze takich rzeczy jak np. kwiaty z kwiaciarni. Kolejnym istotnym etapem jest ubranie zarówno panny młodej jak i Pana młodego, co zwykle zajmuje od 20 do 40 minut. Błogosławieństwo wystarczy zaplanować na 5-10 minut. Trzeba także pomyśleć o odpowiedniej ilości czasu na przejazd do kościoła czy urzędu stanu cywilnego. Kolejnym etapem jest ślub i w przypadku ślubu kościelnego to od 30 do 50 minut, natomiast w przypadku ślubu cywilnego to około 20 minut. Jednak, gdy będzie konieczne podpisanie dokumentów przed mszą trzeba wstawić się wcześniej. Należy też pamiętać o dowodach osobistych i obrączkach. Warto już z wyprzedzeniem pomyśleć o czasie na życzenia oraz gdzie będą miały miejsce.

Co warto zaplanować krok po kroku?

Najważniejsze etapy należy zaplanować i ustalić ile czasu zajmą, aby mieć pewność, że wszystko przebiegnie z planem. Do takich najważniejszych elementów dnia ślubu zalicza się:

  • zaplanowanie czasu dojazdu z kościoła lub urzędu stanu cywilnego do miejsca wesela;
  • po przybyciu na salę następuje przywitanie chlebem i solą, po którym podawana jest lampka szampana;
  • następnie podawany jest pierwszy posiłek;
  • po pierwszym tańcu młoda para jest zabierana na krótką sesją zdjęciową;
  • między godziną 20-22 można podać tort oraz podziękować rodzicom;
  • przy organizacji oczepin warto przeznaczyć na nie 20-40 minut, po tym wydarzeniu zwykle fotograf czy filmowiec kończy pracę;
  • w wolnych chwilach na weselu można zrobić zdjęcia pamiątkowe z gośćmi.

Warto mieć świadomość, że wiele elementów tego dnia można przesunąć w czasie(np. odbiór bukietów, butonierek, dodatków), ale już godzina ślubu jest nie do przesunięcia w harmonogramie. Harmonogram dnia ślubu może wyglądać u każdego inaczej w zależności od ilości pomocników czy odległości do pokonania. Warto ten dzień zaplanować tak, aby nigdzie się nie spóźnić.