Jak grzecznie odmówić zaproszenia na wesele?

Wiadomo, że ślub i wesele to bardzo ważne i szczególne uroczystości dla każdej przyszłej Pary Młodej. Jednak czasami jest tak, że musimy mimo wcześniejszego zaproszenia na wesele odmówić komuś to zaproszenie na wesele. Robi się to z wielu względów. Ale przeważnie coś komuś może wypaść i nie jest w stanie przyjechać. Wiadomo, że nie jest to zbyt przyjemne, dlatego też niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jak to zrobić w grzeczny sposób.

Odmówienie zaproszenia na wesele

Warto na początku zaznaczyć, iż odmowa zaproszenia w żaden sposób nie jest łatwa. Przeważnie zaproszeni goście czują w tym przypadku zobowiązanie i wydaje im się, że po prostu „nie wypada” nie przyjść. Jednak może zdarzyć się także coś takiego, iż po prostu nie możesz przyjść na tą uroczystość lub po prostu kogoś nie lubisz. Można to zrobić w grzeczny sposób. Nikt nie powinien się przecież za takie coś obrazić.
Często zdarza się, iż na przykład wśród znajomych znajduje się osoba, która według Ciebie nie pasuje do grupki. Tolerujesz ją na spotkaniach ze znajomymi, ale nie lubisz jej na tyle, aby uczestniczyć w przyjęciach, które ta osoba organizuje. Co wtedy zrobić? Na pewno nie powinno się zadręczać faktem, że po prostu nie masz ochoty spędzić czasu na przyjęciu z nielubianą osobą. To normalna sprawa. Każdy ma prawo się tak poczuć. Nie powinno się robić czegoś wbrew sobie, z przymusu. Nie o to przecież chodzi.
Jeśli już dostaniemy takie zaproszenie to należy pamiętać, iż trzeba na tego typu zaproszenia zawsze odpowiadać. Nie wolno zignorować, gdyż po prostu nie wypada. Odpowiedzieć należy zawsze, niezależnie od tego, czy zaproszenie było werbalne czy też złożone na piśmie.Najlepiej albo napisać sms’a albo prostu wybrać rozmowę telefoniczną. To będzie najgrzeczniejsza forma. Oto co powinna zawierać taka odmowa:

  1. Podziękowanie za zaproszenie – To jest bardzo ważne, nie można tego ominąć. W końcu oznacza to, iż jesteś na tyle ważną osobą dla Młodych, że chcą abyś spędził ten dzień z nimi.
  2. Przedstaw argumenty – Tutaj należy wspomnieć, dlatego ktoś nie może pojawić się na weselu.
  3. Warto złożyć Młodym życzenia – Tutaj należałoby złożyć szczere życzenia i pogratulować im podjętej decyzji.
  4. Okaż wdzięczność – Chodzi tutaj o ponowne podziękowanie za zaproszenie i przedstawienie, że wiele to dla Ciebie znaczy.

Jeśli odmówisz w wyżej wymieniony sposób to bądź pewny, że nikt się nie obrazi.Jak widać odmówienie zaproszenia na wesele nie jet skomplikowane i nie trzeba się do tego długo przygotowywać. Można także przygotować jakiś upominek dla Państwa Młodych, który ktoś inny za nas wręczy lub po prostu można zaproponować spotkanie przed lub po weselu i osobiście wręczyć upominek. To będzie miły gest.