Czym jest błogosławieństwo rodziców dla pary młodej?

Wiadomo, że ślub i wesele jest wyjątkowym, ale także dość stresującym dniem. Nie tylko dla Pary Młodej ale także dla ich rodziców. Szczególne, że w tym dniu rodzice, kilka chwil przed mszą świętą w kościele muszą pobłogosławić swoje dzieci. Wiadomo, że błogosławieństwo nie jest obowiązkowe, ale jeśli tradycja tak mówi, to warto zgodnie z nią postępować. Szczególnie jeśli ktoś jest bardzo religijny. Błogosławieństwo jest symbolem ślubu i jest ważnym elementem. Jak wygląda takie błogosławieństwo rodziców dla pary młodej? Tego będzie można dowiedzieć się z niniejszej treści artykułu. W sumie można rzec, iż u każdego na pewno wygląda ono podobnie.

Błogosławieństwo rodziców dla pary młodej

 Na początku warto zastanowić się, czym w ogóle jest błogosławieństwo Młodej Pary. Otóż  według niektórych źródeł jest to tradycja pożegnania, podziękowania i przeprosin, które Panna Młoda składała swojej najbliższej rodzinie, przyjaciołom. W ten sposób Panna Młoda żegnała się z rodzinnym domem. Dopiero po tym błogosławieństwo rodziców.

Kiedy takie błogosławieństwo rodziców ma miejsce? Oczywiście zawsze przed ślubem, czy to konkordatowym czy cywilnym. Jest to chyba jedna z najbardziej wzruszających chwil przed wyruszeniem Państwa Młodych w nową drogę życia. Dlaczego jest tak ważne? Otóż dzięki temu rodzice okazują zgodę Młodych na ślub i akceptują ich związek i miłość.

Tradycja mówi, że przeważnie tego typu błogosławieństwo odbywa się przed mszą tylko i wyłącznie w domu Panny Młodej. Dlatego też to właśnie Pan Młody musi przyjechać do swojej przyszłej żony, a nie odwrotnie. Na stole oprócz czystego, białego obrusa powinny znajdować się między innymi: Pasyjka, woda święcona i kropidło oraz zapalone świece.

Jak wygląda zatem cała ta ceremonia? Otóż Młodzi muszą ukłonić się rodzicom, uklęknąć i poprosić swoich rodziców o błogosławieństwo. Tradycyjnie rozpoczyna mama panny młodej, następnie mama pana młodego, tata pana młodego i  na samym końcu tata panny młodej. Ponadto rodzice błogosławią swoje dzieci znakiem krzyża, kropią wodą święconą i dają krzyż do ucałowania.  Po tym Młodzi mogą już wstać. Ważną informacją dla rodziców jest to, aby tekst nie był zbyt długi. Wiadomo, że takim chwilom towarzyszą ogromne emocje i stres, który może uniemożliwić rodzicom wypowiedzenie słów. Może to być jedno zdanie wypowiedziane prosto z serca, a może to być coś co zostało znalezione w Internecie. Wiadomo, że w tym miejscu można znaleźć wiele gotowych życzeń. Co jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają pomysłu na błogosławieństwo. Po rodzicach błogosławieństwa mogą udzielić także rodzice chrzestni i rodzeństwo panny, pana młodego.