Ile kosztuje ślub kościelny?

Bardzo dużo Młodych osób decyduje się na wzięcie ślubu. Robią to zarówno z miłości jak i po prostu formalności. Wiadomo, że lepiej jak jest się w związku małżeńskim jeśli ma się dziecko. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że msza w kościele kosztuje. Ile wynoszą koszty to już zależy od miejscowości, parafii i księdza. To oni ustalają cennik. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić ślub kościelny opłaty.

Ślub kościelny opłaty

Każda przyszła Para Młoda zadaje sobie pytanie ile kosztuje ślub kościelny. To jest bardzo ważne pytane. Wszystko dlatego, iż podczas przygotowań często okazuje się, że cała ceremonia zaślubin może wygenerować u nas dość odczuwalne wydatki. Czasami nawet niemałe. Z treści będzie można zapoznać się jak wygląda przybliżony cennik ślubu kościelnego. Zostanie omówione także opłaty w kościele. Warto dodać, iż obecnie coraz więcej Młodych Par decyduje się na ślub konkordatowy. Czyli chodzi o to, iż cała ceremonia odbywa się tylko w kościele.

Dzięki temu Młodzi małżonkowie nie muszą dopełniać żadnych dodatkowych formalności w urzędzie stanu cywilnego. Wszystkie formalności pozostają do dopełnienia przez księdza. Do ślubu konkordatowego potrzebne są nauki przedmałżeńskie. To oczywiście jeden z pierwszych istotnych etapów, które Młodzi muszą spełnić. Przeważnie tego typu kurs jest prowadzony bezpłatnie. Jednak on trwa kilka miesięcy. Jeśli Pary zdecydują się zatem na kurs przyspieszony. A taki już niestety kosztuje. Nauki przedmałżeńskie często są usługą bezpłatną. Wyjątek stanowi kurs przyspieszony. Jest prowadzony przez księdza lub inne osoby mające zgodę biskupa. Opłata wynosi 100 – 500 zł za parę. To już pierwszy wydatek. Taki kurs trwa albo dwa weekendy albo trochę dłużej. Warto dodać, iż obecnie można zrobić kursy przedmałżeńskie online. Ich cena jest podobna do tych kursów stacjonarnych. Kolejnym wydatkiem jaki Para Młoda musi ponieść jest przystrojenie ławek w kościele.

Przeważnie florystki biorą za to ok 400-700 zł. To od nas zależy za jaką kwotę weźmiemy. Warto w tym przypadku zorientować się czy jakaś inna Para także nie bierze ślubu w tym dniu. Zawsze to koszty będą mniejsze. Kolejnym wydatkiem jest opłacenie organisty, który bierze do 400 zł za mszę. Jeśli ktoś chce, aby ktoś dodatkowo śpiewał w kościele to także jest koszt od 400 zł wzwyż. Tylko on nas zależy ile zapłacimy za tą usługę. Trzeba także opłacić kościelnego. On także bierze ok 200 zł.
Jeśli chcemy zapowiedzi w kościele to także trzeba dodatkowo zapłacić. Często w parafiach biorą ok. 50 zł za mszę. A wiadomo, że tych mszy jest kilka. Dodatkowym kosztem jest opłata za mszę dla księdza. Tutaj kwoty są różne od 500 zł do nawet 2500 zł. To zależy od miejscowości.

Jak widać wszystko kosztuje jeśli chcemy wziąć ślub. Dlatego warto się do tego przygotować.