Pierścionek zaręczynowy jest wręczany jako symbol miłości, głębokiego uczucia, wierności i przywiązania. Mężczyzna wkłada go na rękę ukochanej, która powiedziała tak. Pierścionek jest potwierdzeniem złożonej deklaracji.
Na który palec założyć pierścionek zaręczynowy po zaręczynach?
W Polsce pierścionek zaręczynowy zakładany jest na prawą dłoń na palcu serdecznym(to ten położony najbliżej małego palca). Pierścionek zaręczynowy noszony na prawej ręce przygotowuje miejsce dla ślubnej obrączki.
Dlaczego pierścionek zaręczynowy zakładamy na prawą rękę?
W Polsce pierścionek zaręczynowy nosi się na prawej ręce od momentu powstania styczniowego. Przed 1864 rokiem na prawej dłoni nosiły obrączki wyłącznie wdowy. Natomiast już po klęsce powstania, na znak solidarności i żałoby po poległych mężach, także mężatki zaczęły nosić na tej samej ręce. Duże znaczenie ma również symbolika związana z prawą ręką, gdyż jest to ręka:
- podawana podczas składania przysięgi małżeńskiej,
- podawana podczas witania się.
Można jednak uznać, że to tylko zwyczaj i to, na której ręce nosimy pierścionek zaręczynowy przed ślubem i po ślubie to kwestia bardzo indywidualna
Pierścionek zaręczynowy przed ślubem?
Zgodnie z naszymi obyczajami i tradycjami pierścionek zaręczynowy nosi się na palcu serdecznym prawej ręki, co ma symbolizować przyjęcie oświadczyn i zapowiadać nadchodzący ślub.
Co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie?
Zawarcie ślubu oznacza zwykle założenie obrączki na palec serdeczny prawej ręki, czyli tam, gdzie jest pierścionek zaręczynowy. W takiej sytuacji powstaje pytanie, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie.
Zwykle jeszcze przed ceremonią ślubną większość kobiet przekłada pierścionek na lewą dłoń, tym samym robiąc miejsce dla obrączki. Jednak często można też spotkać obrączkę i pierścionek zaręczynowy na jednym palcu(serdecznym prawej ręki). Sposób noszenia pierścionka zaręczynowego po ślubie także jest indywidualną sprawą, która zależy od wielu czynników(wygoda, wykonywany rodzaj pracy czy choroba). Oferuje się także opcję noszenia pierścionka zaręczynowego na szyi(przyczepionego do łańcuszka).
Tradycja wskazuje pewne rozwiązania, jednak to rzeczywistość i własna swoboda pozwala na dowolność w tym zakresie. Położenie pierścionka zaręczynowego na serdecznym palcu prawej ręki może być jego stałym miejscem, do którego dokłada się później obrączkę. Najważniejsze, że pierścionek zaręczynowy to znak miłości i zapowiedź planowanego ślubu, a to, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie jest mniej istotne.